2020-11-21 17:46  -  LKS ATLETA GNIEZNO

Sport od najmłodszych lat- Dlaczego warto?

Sport od najmłodszych lat- Dlaczego warto?


Spraw aby twoje dziecko rozwijało się prawidłowo 


Dobre wychowanie dziecka to pierwszy cel rodzica. Marzenie o tym aby dziecko się dobrze uczyło ,było grzeczne i wyrosło na mądrego człowieka jest oczywiste.

Staramy się dziecku narysować ścieżkę którą uważamy że jeżeli pójdzie to z pewnością osiągnie sukces.

W tym celu posyłamy naszą pociechę na dodatkowe zajęcia, wykupujemy korepetycje z języków obcych oraz inwestujemy w różnego rodzaju kursy.

Czy warto znaleźć czas na regularne uprawianie sportu? Czy jest to ważne? A może to tylko zabawa bez znaczenia ?Tak, warto uprawiać sport już od najmłodszych lat


Regularna aktywność fizyczna połączona wraz ze zdrowym odżywaniem poprawia zdolności nauki i koncentracji.Młody sportowiec podejmuje decyzje szybciej i jest bardziej wytrwały niż rówieśnicy .

W sporcie na wyniki trzeba poczekać a czas oczekiwania przeznaczyć na ciężką pracę rozwojową-to uczy dużej cierpliwości,spokoju oraz tego że w życiu trzeba o wszystko zawalczyć. Mimo ciężkiej pracy nie mamy też gwarancji zwycięstwa-Porażki budują zrozumienie i zdrową rywalizację wśród rówieśników .

Dodatkowo młody zawodnik obraca się w społeczności  osób z tą samą pasją -Sportowcy to osoby które mają jasno sprecyzowane cele i zadania, będąc w relacjach przyjacielskich napędzają się razem do działania.Sport u dzieci  wzmacnia całe ciało. Rozwijające się dopiero mięśnie stanowią ochronę dla stawów oraz kręgosłupa.

Ruch pozwala też zdobyć odpowiednią koordynację która u maluchów jest cechą naturalną ale wraz z upływem czasu zaniedbana potrafi zanikać- Widać to już coraz częściej u dzieci które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem dopiero po 8 roku życia- Ale nawet w późniejszej fazie można to skorygować jednak wymaga to już więcej czasu.

Jako trener zauważyłem że największy problem z koordynacją mają dzieci które w pewnej fazie rozwoju szybko rosły -zazwyczaj były wyższe od rówieśników i okazuje się że ten czas był strategicznym w tej kwestii.Dlatego warto zadbać o dużo ruchu dla naszych pociech w etapie kiedy dzieci rosną najszybciej.


W czasach olbrzymiej wygody, gdy mamy dostęp do każdego rodzaju rozpraszaczy -Telewizja , internet, tablet , telefon...  Warto poświęcić czas na naturalny ruch swoich pociech . Niech nasze dzieci obracają się w towarzystwie sportowym a będzie je to napędzać do działania i zdrowego rozwoju.